Ozdobnik - gradientowa kula
Ozdobnik - gradientowa kula
Wróć / Biznes, Gospodarka, IT i Telekomunikacja, Finanse

Pandemia to wyzwanie, które z pomocą technologii możemy pokonać

Przed pandemią technologia pozwalała nam się rozwijać. Dziś jest jak maska z tlenem dla ograniczonych obostrzeniami przedsiębiorstw. Firmom, które nie miały technologicznego zaplecza trudno się odnaleźć w nowej sytuacji. Na szczęście na cyfrową transformację nigdy nie jest za późno.  

– Technologia zapukała do firm, którym się wydawało, że jej nie potrzebują. Teraz pozwala im przeżyć i nie ma od niej odwrotu – podkreśla w Piotr Ciski, prezes Sage Polska oraz ambasador Festiwalu Cyfryzacji. Jarosław Kuźniar regularnie zaprasza partnerów festiwalu do rozmów o nowych technologiach i digitalowej rewolucji w serii wyjątkowych podcastów.  

Misja krytyczna 

Digitalizacja to przede wszystkim nowe możliwości. Jednak dla biznesu to też misja krytyczna, co wyraźnie pokazał rok pandemii – podkreśla prezes Sage. Jak mówi, wielu przedsiębiorcom wydawało się, że nie muszą wdrażać nowych technologii. Przedstawiciele sektora MŚP przez lata odkładali cyfrową transformację. Jednak konieczność zmian w prowadzeniu biznesu z powodu pandemii dotknął 3/4 firm tego sektora.  

– Dzięki pandemii wszyscy zrozumieli, że od cyfryzacji nie ma odwrotu. Dziś technologia pozwala Ci przeżyć. Firmom, które nie były na to gotowe trudno odnaleźć się w nowym otoczeniu. Żałuję, że na rynku nie ma instytucji, które pokazują firmom z sektora MŚP, że technologie są potrzebne i działają wręcz jak polisa ubezpieczeniowa. To właśnie ona pozwala funkcjonować w świecie, jaki mamy za oknem i przejść przez pandemię z mniejszymi stratami – dodaje Piotr Ciski.  

Zaufajmy technologii  

To, co sprawdza się w dużych organizacjach, nie zdaje egzaminu w sektorze MŚP. Jak wynika z badań rynku, zaledwie 5 proc. małych i średnich firm może wysłać wszystkich pracowników na home office. Przedstawiciele MŚP bardzo powoli przekonują się do pracy z domu.  

– Te badania pokazują dwie bardzo ważne rzeczy. Pierwsze to ograniczenie kulturowe w organizacjach. Sage wyrósł z sektora MŚP i naszą misją jest skupianie się właśnie na nim. Dlaczego? Nie mają one tak zaawansowanego aparatu doradczego i zaplecza, jak duże firmy, co zdecydowanie pomaga w cyfrowej transformacji. W przypadku MŚP ten proces jest o wiele bardziej lokalny, wolny. Kluczowy jest element zaufania do pracownika, a później naszej gotowości do zaufania technologii. To ona pozwala zniwelować nam wiele problemów. Umożliwia zdalne zarządzanie procesami, efektywną pracę i kontynuowanie jej podczas pandemii. To dla właściciela powinien być impuls. Technologia, w pozytywnym sensie, pozwala zniwelować zależność ludzką – tłumaczy prezes Sage.  

Całej rozmowy można wysłuchać na platformie VoiceHouse oraz YouTube. Gościem Jarosława Kuźniara jest również Andreas Maierhoffer, prezes T-Mobile Polska oraz strategiczny członek Fundacji Digtial Poland.  

Autor wpisu / Partner wpisu:
Paulina Szkoła

TAGI: Biznes / Gospodarka / IT i Telekomunikacja / Finanse